8. Bägare i silver, 1700-talets första hälft

Petter Olsson Schultz, Stockholm (mästare 1713-1737). Med rikt graverad och driven dekor av blomslingor, fåglar och kanin. Invändigt förgylld. Undertill med åldermansranka. Mynning något ojämn, mindre bristning, fotring med förstärkning. (Höjd 8,5, diameter 7, vikt 60g.)

Varunr 282490

19 Maj 2019 12:00

Klubbslag15 00 SEK16 00 SEK17 00 SEK 5 200 SEK21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK24 00 SEK

5 200 SEK2019-05-19 11:41
5 000 SEK2019-05-16 23:19
4 200 SEK2019-05-19 11:26
3 600 SEK2019-05-18 20:30
3 000 SEK2019-05-17 22:45
1 700 SEK2019-05-17 21:11
700 SEK2019-05-16 22:05
400 SEK2019-05-16 21:35
350 SEK2019-05-16 19:37
350 SEK2019-05-16 21:07
250 SEK2019-05-16 20:12
100 SEK Startpris

2019-05-19 Månadsauktion, Söndag 19 maj Kl.12.00, Borlänge

Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Köpprovision 20% Ink.moms
Slagavgift 30 SEK Ink.moms