8. Bägare i silver, rokoko, 1700-talets slut

Erik Ernander, Uppsala. Med graverad dekor och monogram. Vriden fot med pärlbård. Invändigt förgylld. Botten med infälld riksdaler från 1776. Otydlig årsstämpel. Bulor, fotfäste med lagning. (Höjd 21, vikt 471g.)

Varunr 289299

8 September 2019 12:00

Klubbslag25 00 SEK26 00 SEK27 00 SEK28 00 SEK29 00 SEK 3 600 SEK25 00 SEK26 00 SEK27 00 SEK28 00 SEK29 00 SEK30 00 SEK

3 600 SEK2019-09-06 08:03
3 400 SEK2019-09-07 22:14
3 000 SEK2019-09-05 21:50
1 800 SEK2019-09-05 19:20
200 SEK2019-09-05 20:47
100 SEK2019-09-05 19:17
100 SEK Startpris

2019-09-08 Månadsauktion, Söndag 8 september Kl.12.00, Borlänge

Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Slagavgift 30 SEK Ink.moms