2. Spegel, gustavianskt stockholmsarbete av Nils Meunier, 1791

Bronserad och förgylld. Tvådelat kvicksilverfolierat glas med facettslipning. Dekor av lagerkransar, snäckformationer och girlanger. Med Stockholms hallstämpel och kallstämpel N.M. Dekorsprickor, glas något anlupet, bakstycke något maskstunget. (Höjd 91, bredd 40)

Proveniens: Arkitekt Sven och Marianne Trädgårdhs samlingar kulturföremål och antikviteter. Hängiven samlare under decennier och driven medlem i Nordstjärnan.

Varunr 307487

15 Mars 2020 12:00

Klubbslag12 00 SEK13 00 SEK14 00 SEK15 00 SEK 27 000 SEK7 00 SEK8 00 SEK9 00 SEK

21 000 SEK2020-03-15 12:07
21 000 SEK2020-03-15 12:09
18 000 SEK2020-03-14 19:18
16 000 SEK2020-03-14 18:56
14 000 SEK2020-03-14 18:49
10 000 SEK2020-03-14 00:04
8 000 SEK2020-03-12 22:47
7 600 SEK2020-03-12 22:41
7 200 SEK2020-03-12 22:19
6 800 SEK2020-03-12 18:49
5 200 SEK2020-03-12 19:12
1 700 SEK2020-03-12 19:08
150 SEK2020-03-12 18:33
100 SEK Startpris

2020-03-15 Månadsauktion , Söndag 15 mars Kl.12.00, Borlänge

Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Slagavgift 30 SEK Ink.moms