3. Dryckesstop, allmoge, Västsverige/Norge, 1700-tal

Björk. Med skuren dekor av blomslingor. Lock med lagning/komplettering. Mindre torrsprickor. (Höjd 19)

Proveniens: Arkitekt Sven och Marianne Trädgårdhs samlingar kulturföremål och antikviteter. Hängiven samlare under decennier och driven medlem i Nordstjärnan.

Varunr 307637

15 Mars 2020 12:00

Klubbslag23 00 SEK24 00 SEK 6 400 SEK7 00 SEK8 00 SEK

5 800 SEK2020-03-15 11:18
5 600 SEK2020-03-15 11:55
4 600 SEK2020-03-15 10:40
4 000 SEK2020-03-15 10:41
2 200 SEK2020-03-15 09:28
1 800 SEK2020-03-14 23:58
1 200 SEK2020-03-13 11:07
1 000 SEK2020-03-12 22:51
150 SEK2020-03-12 21:22
100 SEK2020-03-12 19:19
100 SEK Startpris

2020-03-15 Månadsauktion , Söndag 15 mars Kl.12.00, Borlänge

Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Slagavgift 30 SEK Ink.moms