4. Dosa, gustaviansk, 1700-talets slut

Förgylld mässing. Oval form. Med rik graverad dekor och bandflätor. Invändigt förgylld. Förgyllningsslitage. (Längd 9)

Proveniens: Arkitekt Sven och Marianne Trädgårdhs samlingar kulturföremål och antikviteter. Hängiven samlare under decennier och driven medlem i Nordstjärnan.

Varunr 307557

15 Mars 2020 12:00

Klubbslag13 00 SEK14 00 SEK15 00 SEK16 00 SEK17 00 SEK 3 000 SEK20 00 SEK21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK24 00 SEK

2 700 SEK2020-03-15 11:37
2 600 SEK2020-03-14 19:34
2 000 SEK2020-03-14 09:21
1 500 SEK2020-03-13 07:06
1 300 SEK2020-03-12 18:50
1 000 SEK2020-03-12 18:31
100 SEK Startpris

2020-03-15 Månadsauktion , Söndag 15 mars Kl.12.00, Borlänge

Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Slagavgift 30 SEK Ink.moms