6. Bordsur, stockholmsarbete i empire, 1800-talets början

Av Per Henrik Beurling, verksam i Stockholm 1783-1806. Fodral i trä, med malakit- och porfyrimiterad bemålning. Emaljerad urtavla, märkt Beurling. Urtavlan med infattning av förgylld brons. Krönt med romersk hjälm. Pendel finns. Nyckel saknas, färgslitage, urtavla med mindre emaljbortfall. (Höjd 37, bredd 21)

Varunr 307189

15 Mars 2020 12:00

Klubbslag17 00 SEK18 00 SEK19 00 SEK20 00 SEK21 00 SEK22 00 SEK 2 800 SEK23 00 SEK24 00 SEK25 00 SEK

2 700 SEK2020-03-15 11:10
2 600 SEK2020-03-15 09:53
2 500 SEK2020-03-15 09:52
2 200 SEK2020-03-14 20:42
2 100 SEK2020-03-14 15:49
2 000 SEK2020-03-13 10:53
1 500 SEK2020-03-13 09:42
1 000 SEK2020-03-12 19:07
750 SEK2020-03-12 21:32
100 SEK2020-03-12 18:28
100 SEK Startpris

2020-03-15 Månadsauktion , Söndag 15 mars Kl.12.00, Borlänge

Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Slagavgift 30 SEK Ink.moms