8. Tumlare i silver, 1770

Joachim Dyring, Hedemora. Mynning med vågbård. Spår av förgyllning. Undertill med åldermansranka. Graverade monogram. Mynning med smärre lagning. Mindre bulor. (Höjd 3, diameter 6,5, vikt 36g.)

Proveniens: Arkitekt Sven och Marianne Trädgårdhs samlingar kulturföremål och antikviteter. Hängiven samlare under decennier och driven medlem i Nordstjärnan.

Varunr 307578

15 Mars 2020 12:00

Klubbslag8 00 SEK9 00 SEK10 00 SEK11 00 SEK 4 600 SEK20 00 SEK21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK24 00 SEK

4 600 SEK2020-03-15 12:06
4 400 SEK2020-03-15 12:06
4 200 SEK2020-03-15 11:49
1 800 SEK2020-03-15 11:34
1 500 SEK2020-03-15 09:44
1 400 SEK2020-03-15 08:39
550 SEK2020-03-14 11:11
500 SEK2020-03-12 21:02
450 SEK2020-03-13 07:03
350 SEK2020-03-12 19:51
350 SEK2020-03-12 19:57
150 SEK2020-03-12 19:09
100 SEK2020-03-12 18:31
100 SEK Startpris

2020-03-15 Månadsauktion , Söndag 15 mars Kl.12.00, Borlänge

Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Slagavgift 30 SEK Ink.moms