Ljuslampett, barock, 16/1700-tal

Mässing. Med driven dekor och spiralvriden stomme. Mindre bristningar, tennförstärkningar. (Längd 36, höjd 28)

Proveniens: Arkitekt Sven och Marianne Trädgårdhs samlingar kulturföremål och antikviteter. Hängiven samlare under decennier och driven medlem i Nordsjärnan.

Varunr 308670

Auktionen startar om
5 dagar 9 tim
5 April 2020 12:00

Förhandsvisning

2020-04-05 Månadsauktion ,

Förhandsvisning
Lägg till i kalender

Slagavgift 30 SEK Ink.moms