Brännvinsflaska, daterad 1833

Med graverad dekor, sköld, Carl XIV monogram och text "Jon Jonson Karin Pehrs dotter i hänsätter 1833". (Höjd 22)

Proveniens: Arkitekt Sven och Marianne Trädgårdhs samlingar kulturföremål och antikviteter. Hängiven samlare under decennier och driven medlem i Nordsjärnan.

Varunr 308690

Auktionen startar om
5 dagar 8 tim
5 April 2020 12:00

Förhandsvisning

2020-04-05 Månadsauktion ,

Förhandsvisning
Lägg till i kalender

Slagavgift 30 SEK Ink.moms