Vägglampetter ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft

Skuret och bemålat trä, ljusarmar i mässing. Ljusarmsfästen omarbetade, ljusarmarna troligen ej ursprungliga, ursprungligen med central dekordel, färgslitage. (Höjd 44)

Proveniens: Arkitekt Sven och Marianne Trädgårdhs samlingar kulturföremål och antikviteter. Hängiven samlare under decennier och driven medlem i Nordsjärnan.

Varunr 308666

Auktionen startar om
5 dagar 8 tim
5 April 2020 12:00

Förhandsvisning

2020-04-05 Månadsauktion ,

Förhandsvisning
Lägg till i kalender

Slagavgift 30 SEK Ink.moms