Stolar 4st, Stockholmsarbeten i rokoko, 1700-tal

Svängd sarg och ryggbricka. Med skuren dekor av bl.a. snäckformationer. Kopplade ben. Lösstoppade sitsar. Bl.a. med Stockholms stolmakarämbetessigill. Renoverade, torrsprickor, en rygg med lagning, delvis kompletterade fotavslut, delvis maskstungna. (Höjd 99)

Varunr 316373

Auktionen startar om
16 dagar 23 tim
26 Juli 2020 12:00

Förhandsvisning

2020-07-26 Månadsauktion , Söndag 26 juli Kl.12.00, Borlänge

Förhandsvisning
Lägg till i kalender

Lördag den 25 juli kl.11-14.00 Söndag den 26 juli kl.10-12.00

Slagavgift 30 SEK Ink.moms

Andra populära objekt