17. Vägglampetter ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft

Skuret och bemålat trä, ljusarmar i mässing. Ljusarmsfästen omarbetade, ljusarmarna troligen ej ursprungliga, ursprungligen med central dekordel, färgslitage. (Höjd 44) Proveniens: Arkitekt Sven och Marianne Trädgårdhs samlingar kulturföremål och antikviteter. Hängiven samlare under decennier och driven medlem i Nordstjärnan.

Varunr 321067

6 September 2020 12:00

Klubbslag25 00 SEK26 00 SEK27 00 SEK28 00 SEK 6 400 SEK22 00 SEK23 00 SEK24 00 SEK25 00 SEK

6 400 SEK2020-09-06 12:00
6 200 SEK2020-09-06 12:05
4 200 SEK2020-09-05 19:22
3 800 SEK2020-09-05 17:13
2 600 SEK2020-09-05 07:42
1 800 SEK2020-09-04 22:13
1 000 SEK2020-09-04 08:20
600 SEK2020-09-04 10:00
500 SEK2020-09-03 20:14
500 SEK2020-09-03 23:16
100 SEK Startpris

2020-09-06 Månadsauktion , Söndag 6 september Kl.12.00, Borlänge

Fredag kl.14-16.00 Lördag kl.11-14.00 Söndag kl.10-12.00

Slagavgift 30 SEK Ink.moms