53. Dalmålning, Leksand, 1800-talets första hälft

Målad av Kers Erik Jönsson (1802-1851). Med dekor av män till häst, kurbits och kyrka. Med text "Saul Saul wi för följer du mig. dig år swårt at spiarna emot gudden". Målningen ursprungligen från en festsal i Vretarna, Norra Västmanland. Nedtagna i samband med renovering av salen kring sekelskiftet 18/1900 och restaurerade under 1960-talet av konservator. Dubblerade, fuktfläckar. (110x125)

Varunr 138631

27 Oktober 2013

Klubbslag14 00 SEK15 00 SEK16 00 SEK17 00 SEK18 00 SEK 25 000 SEK12 00 SEK13 00 SEK

Utrop 15000 SEK

14 600 SEK2013-10-26 15:52
14 500 SEK2013-10-26 17:21
11 900 SEK2013-10-19 17:36
11 900 SEK2013-11-06 05:38
8 500 SEK2013-10-23 11:21
4 000 SEK2013-10-20 18:18
2 100 SEK2013-10-20 17:15
1 500 SEK2013-10-19 19:15
100 SEK Startpris

2013-10-27 Kvalitetsauktion, Söndag den 27 oktober Kl.12.00, Borlänge

Torsdag 15-18.00 Fredag 15-18.00 Lördag 11-15.00 Söndag 10-12.00

Köpprovision 15% Ink.moms
Slagavgift 20 SEK Ink.moms