55. Dalmålning, Leksand, daterad 1828

Målad av Kers Erik Jönsson (1802-1851). Med text "Maria bebådelse dag 1828". Målningen ursprungligen från en festsal i Vretarna, Norra Västmanland. Nedtagna i samband med renovering av salen kring sekelskiftet 18/1900 och restaurerade under 1960-talet av konservator Dubblerad, smärre fuktfläckar. (112x64)

Varunr 138633

27 Oktober 2013

Klubbslag8 00 SEK9 00 SEK10 00 SEK 11 000 SEK20 00 SEK21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK

Utrop 10000 SEK

8 700 SEK2013-10-27 10:30
8 600 SEK2013-10-26 22:57
7 900 SEK2013-10-19 17:36
7 900 SEK2013-11-06 05:39
3 900 SEK2013-10-25 21:10
3 500 SEK2013-10-20 18:19
1 500 SEK2013-10-19 19:15
100 SEK Startpris

2013-10-27 Kvalitetsauktion, Söndag den 27 oktober Kl.12.00, Borlänge

Torsdag 15-18.00 Fredag 15-18.00 Lördag 11-15.00 Söndag 10-12.00

Köpprovision 15% Ink.moms
Slagavgift 20 SEK Ink.moms