56. Dalmålning, Leksand, daterad 1828

Målad av Kers Erik Jönsson (1802-1851). Dekor med figurer, kurbits och byggnad. Med text "Konungen och prästens talan. Qwinnans och bondens talan. 1828" samt "Jag styrer eder alla. Jag lärer eder alla. Jag föder eder alla. Jag kläder eder alla.". Målningarna ursprungligen från en festsal i Vretarna, Norra Västmanland. Nedtagna i samband med renovering av salen kring sekelskiftet 18/1900 och restaurerade under 1960-talet av konservator. Dubblerad, fuktfläckar. (110x128)

Varunr 138634

27 Oktober 2013

Klubbslag2 00 SEK3 00 SEK 37 000 SEK6 00 SEK7 00 SEK8 00 SEK

Utrop 15000 SEK

25 800 SEK2013-10-25 22:15
25 700 SEK2013-10-26 15:54
11 900 SEK2013-10-19 17:36
11 900 SEK2013-11-06 05:40
1 500 SEK2013-10-19 19:16
100 SEK Startpris

2013-10-27 Kvalitetsauktion, Söndag den 27 oktober Kl.12.00, Borlänge

Torsdag 15-18.00 Fredag 15-18.00 Lördag 11-15.00 Söndag 10-12.00

Köpprovision 15% Ink.moms
Slagavgift 20 SEK Ink.moms