58. Dalmålning, Leksand, 1800-talets första hälft

Målad av Kers Erik Jönsson (1802-1851). Med dekor av kurbits i urna. Målningen ursprungligen från en festsal i Vretarna, Norra Västmanland. Nedtagna i samband med renovering av salen kring sekelskiftet 18/1900 och restaurerade under 1960-talet av konservator. Dubblerad, fläckar. (130x41)

Varunr 138636

27 Oktober 2013

Klubbslag19 00 SEK20 00 SEK21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK24 00 SEK 8 000 SEK8 00 SEK9 00 SEK10 00 SEK11 00 SEK12 00 SEK13 00 SEK

Utrop 5000 SEK

3 900 SEK2013-10-19 17:36
3 900 SEK2013-11-06 05:40
3 800 SEK2013-10-27 11:57
3 200 SEK2013-10-27 10:51
2 700 SEK2013-10-25 21:30
800 SEK2013-10-20 09:21
500 SEK2013-10-19 19:18
100 SEK Startpris

2013-10-27 Kvalitetsauktion, Söndag den 27 oktober Kl.12.00, Borlänge

Torsdag 15-18.00 Fredag 15-18.00 Lördag 11-15.00 Söndag 10-12.00

Köpprovision 15% Ink.moms
Slagavgift 20 SEK Ink.moms