1. Gåvobägare med lock, gustaviansk, silver, 1788

Olof Yttreus, Uppsala. Graverad text "Denna Bägare är skiänckter af Högvälborne Baron Herr Carl De Geer för idoghet och konst till Bÿggmästaren Johan PåhlsSon wid Strömsbergs Bruk åhr 1788". Gjuten bård i relief. Graverade girlanger och blomslingor. Delvis förgylld. Locket krönt med blomma. Lock och bägare stämplade. Smärre bulor. (Höjd 30, vikt 799g.)

Varunr 310815

26 April 2020 12:00

Klubbslag2 00 SEK3 00 SEK4 00 SEK5 00 SEK6 00 SEK7 00 SEK 38 500 SEK8 00 SEK9 00 SEK10 00 SEK11 00 SEK

38 500 SEK2020-04-26 11:22
38 000 SEK2020-04-26 11:23
33 000 SEK2020-04-26 10:59
16 000 SEK2020-04-25 15:14
4 600 SEK2020-04-24 12:46
3 800 SEK2020-04-23 19:27
2 500 SEK2020-04-23 21:11
2 100 SEK2020-04-23 19:49
1 600 SEK2020-04-23 19:00
100 SEK Startpris

2020-04-26 Månadsauktion , Söndag 26 april Kl.12.00, Borlänge

Slagavgift 30 SEK Ink.moms